Jak ważna jest wytrzymałość dla piłkarza? Czy piłkarz może się bez niej obyć na murawie?

Jak ważna jest wytrzymałość dla piłkarza? Czy piłkarz może się bez niej obyć na murawie?

Wytrzymałość jest nie tylko zdolnością, ale także czystą siłą zawodnika. Dzięki niej może przeciwstawiać się różnorodnym przeciwnościom na boisku podczas rozgrywki meczowej. Tylko wytrzymałość może uzupełnić różnorodne luki, które powstają podczas podejmowania decyzji na boisku, podczas ogromnego wysiłku oraz w trakcie zmagań siłowych. Trwanie w skupieniu podczas wielu niekorzystnych warunków jest dobrym przykładem wytrzymałości. Sama wytrzymałość nie powinna być jednak postrzegana jako bezpośrednio siła lub kondycja zawodnika.

Jest czymś więcej. W pewnym sensie można stwierdzić, że wytrzymałość stanowi pewnego rodzaju dopełnienie tych aspektów. Wytrzymałość może przecież reprezentować nie tylko siłę fizyczną, ale także siłę psychiczną zawodnika. Dla osiągnięcia sukcesu w piłce nożnej, zdolności tego rodzaju są absolutnie niezbędne. Silna psychika sprawia, że zawodnicy nadrabiają tam, gdzie może im brakować tlenu lub czystej siły niezbędnej do odebrania piłki zawodnikowi z przeciwnej drużyny. Wbrew pozorom wiele osób niepotrzebnie bagatelizuje to, że zawodnik powinien być odporny psychicznie na różnorodne przeciwności w grze.

Pamiętajmy o tym, że najlepsi z piłkarzy wytrzymują nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Podczas ogromnego zmęczenia, ciało ulega załamaniom emocjonalnym. Podczas wyczerpania fizycznego trudno utrzymać chłodny umysł, który pozwoli podejmować skuteczne i dobre decyzje, które zaprowadzą do zwycięstwa.