Kluczowe aspekty piłkarza, czyli równowaga, prędkość oraz koordynacja na boisku

Kluczowe aspekty piłkarza, czyli równowaga, prędkość oraz koordynacja na boisku

Piłkarze często muszą nabyć umiejętności, które pozwolą im na niezwykle szybkie poruszanie się po niewielkich przestrzeniach. W ten sposób przystosowują się do dynamicznego dryblingu, który pozwala im ogrywać zawodników wysokiej klasy. Dynamiczna zmiana toru ruchu wraz z piłką wymaga ogromnych pokładów koordynacji i równowagi. Bez tych aspektów piłkarz nie mógłby pozwolić sobie na skuteczne wymijanie obrońców przeciwnej drużyny. Ogromna równowaga, prędkość i koordynacja z piłką to trzy filary, na których opiera się każdy zawodowy rozgrywający.

Połączenia tych trzech umiejętności nie może zastąpić nawet ogromna tężyzna fizyczna i mentalna wytrwałość. Bez odpowiedniego koordynowania podczas biegu z piłką, piłkarze nie mogliby dokonać na boisku dryblingu lub nawet przejść dynamicznie z ataku do podania. Zwinność to najważniejsza umiejętność każdego zawodowego piłkarza. Dlatego też nie powinno nas zdziwić to, że są trenowani pod kątem właśnie zwinności i prędkości związanej z reagowaniem na otoczenie.

Pamiętajmy o tym, że pomimo tego, iż prędkość biegu piłkarza jest niezwykle istotna, nie zdałaby mu się na nic w praktyce, gdyby nie mógł opanować piłki toczącej się pod jego nogami. Z tego powodu nie zapominajmy o absolutnej podstawie, którą jest zwinność podczas gry. Dryblowanie tylko połową swojego ciała jeszcze nigdzie nie zaprowadziło żadnej futbolowej gwiazdy. Prędkość musi być jednak niezwykle kompleksowa, aby mogła pomóc w wyprzedzaniu przeciwnika niezależnie od sytuacji. Piłkarze powinni nabyć prędkość na krótkich, jak i długich dystansach.

Czasami scenariusz gry będzie wymagał bardzo krótkiego, jednak wyczerpującego sprintu z akceleracją, który pozwoli wyprzedzić obrońców. Z kolei w innych sytuacjach piłkarz będzie musiał utrzymać tempo biegu na dłuższym dystansie, co sprawi, iż musi nauczyć się utrzymywać stałą prędkość dłuższy czas.