Czy trudno jest zostać profesjonalnym piłkarzem?

Czy trudno jest zostać profesjonalnym piłkarzem?

To, w jaki sposób można zostać zawodowym piłkarzem, jest pytaniem, które zadają sobie ludzie na całym świecie. Czy powinniśmy zacząć myśleć o rozpoczęciu treningów do kariery jeszcze w czasie dojrzewania, czy może wystarczy zapisanie się do szkółki, gdy jesteśmy pełnoletni? Często słyszy się o tym, że niektórzy piłkarze zaczynali grać w piłkę już w wieku czterech lub pięciu lat. Czy jest to w takim razie dobry moment na to, aby rozpocząć profesjonalną karierę? Realizacja tego marzenia w celach zarobkowych wcale nie jest taka prosta. Przyjrzymy się temu, jakie warunki należy spełnić, aby zostać zawodowym piłkarzem.

Piłka nożna jest niezwykle konkurencyjnym sportem, a także zawodem, o czym świadczą wszystkie statystyki związane z tym sportem. Spośród wielu dzieci trenujących piłkę nożną niektóre z nich trafiają pod skrzydła profesjonalnych klubów sportowych już w wieku dziewięciu lat. Statystyki jednak pokazują jasno, że mniej niż jeden procent zostanie zawodowym piłkarzem. Karierę piłkarską osiągnie być może kilkuset dzieciaków z miliona podopiecznych klubów.

Czy młodzi piłkarze mogą zwiększyć swoje szanse na to, aby zostać zauważonym w profesjonalnym środowisku?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie zadowoli wielu osób, ponieważ szanse na zostanie kolejnym Messi lub Ronaldo są niezwykle ograniczone niezależnie od okoliczności. Zostanie zawodowym piłkarzem, nawet na o wiele niższym poziomie jest bardzo trudne. W zorganizowanej piłce młodzieżowej występuje dla przykładu zaledwie kilkaset osób w całej Anglii. Dopiero spośród tych kilkuset garstka ma szansę na to, aby kontynuować swoją karierę piłkarza w przyszłości. Okazuje się, że aby zabrnąć na sam szczyt kariery piłkarskiej potrzeba więcej niż tylko chęci i doświadczenia. Wymagany jest również niezrównany talent, który pozwoli nam konkurować z całą resztą zawodników.

Kluby i drużyny mają coraz większe wymagania i coraz bardziej wyrafinowane procesy selekcji zawodników. Choć oczekiwania mogą się zmieniać w zależności od profesjonalnego klubu lub akademii, niektóre z nich szukają czegoś więcej niż tylko naturalnego talentu. Oznacza to, że mogą oczekiwać od zawodników zrozumienia, jak wiele poświęcenia trzeba włożyć, aby zostać zawodowym piłkarzem. Uważamy jednak, że należy podążać za marzeniami i nikt nie powinien skreślać samego siebie w przedbiegach. Nigdy nie wiecie, jak daleko będziecie w stanie zabrnąć, jeśli nie przestaniecie próbować.