Olympique Lyon – upadek francuskiego klubu?

Olympique Lyon – upadek francuskiego klubu?

Olympique Lyon to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn we Francji. Obok PSG, imienniczki z Marsylii, AS Saint-Étienne, AS Monaco, FC Nantes, Girondins Bordeaux, Stade Reims, Lille OSC i OGC Nice zapisali najpiękniejsze karty w historii francuskiego futbolu, wielokrotnie występowali w Lidze Mistrzów i Lidze Europy dochodząc do półfinałów tych rozgrywek.

Jednak aktualnie, po 8 kolejkach ten wielokrotny mistrz Francji znajduje się w strefie spadkowej Ligue 1. Na początku sezonu 2023/24 mówi się wręcz o upadku zasłużonej drużyny z pięknego miasta nad Rodanem. Przeanalizujmy historię i największe sukcesy Lyończyków, ich sytuację i prawdopodobne przyczyny kryzysu tej wielkiej drużyny.

Historia Olympique Lyon – początki

Historia drużyny Olympique Lyon sięga roku 1899. Wówczas w wyniku fuzji kilku mniejszych klubów z Lyonu, takich jak: Stade Lyonnais, Racing Club Lyon, Philegie Club Lyon oraz Club Sportif Lyonnais powstał wielosekcyjny klub Lyon Olympique. W 1942 roku klub ten został drużyną profesjonalną. W maju 1950 roku doszło jednak do rozłamu, głównie poprzez konflikt pomiędzy sekcjami: piłkarską i rugby. W związku z tym powstał nowy, typowo piłkarski klub jednosekcyjny pod nazwą Olympique lyonnais – OL i pod tą nazwą i skrótem jest znany do dziś.

Olympique Lyon – największe sukcesy

W kolejnych latach klub był solidnym ligowcem, który większość swojej historii spędził w najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji. W latach 60. i 70. przyszły pierwsze sukcesy klubu – 3 Puchary Francji, 3 finały tych rozgrywek, pierwszy Superpuchar Francji i trzecie miejsce w Ligue 1.

Jednak złota era Olympique Lyon to lata 2000. Wówczas w roku 2002 OL zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo Francji i w kolejnych sezonach zdominowało Ligue 1, sięgając do roku 2008 siedem tytułów Mistrza Francji z rzędu – to osiągnięcie, którego nie udało się powtórzyć do tej pory żadnej innej drużynie we Francji. Ponadto OL 5 razy było wicemistrzem Francji i razy zdobyło trzecie miejsce – ostatni raz w 2019 roku. 5 razy piłkarze Olympique Lyon zdobywali Puchar Francji i 8 razy krajowy Superpuchar.

Do tego w latach 2010 i 2020 wystąpili w półfinale Ligi Mistrzów, w 2017 roku w półfinale Ligi Europy. Historycznie we wspomnianej pierwszej erze w roku 1964 doszli do półfinału prestiżowego wówczas Pucharu Zdobywców Pucharów.

Aktualna sytuacja Olympique Lyon i perspektywy

Po 8 kolejkach sezonu 2023/24 Ligue 1 Olympique Lyon zajmuje 17. miejsce i znajduje się w  strefie spadkowej, wyprzedzając jedynie Clermont Foot 63. Piłkarze z Lyonu mają tylko 3 punkty na koncie – nie wygrali jeszcze żadnego meczu, 3 zremisowali i 5 przegrali. Co gorsza, nie widać perspektyw na poprawę – do miejsca barażowego o Ligue 1 tracą 4 punkty, a do miejsca zapewniającego pozostanie w lidze tracą 5 punktów.

Dużo mówi się o problemach finansowych ekipy z Lyonu wynikających z machlojek transferowych. W letnim okienku sprowadzili 19-latka Ernest Nuamaha z Ghany, którego wypożyczyli z belgijskiej drużyny Molenbeek, a 25 mln euro za transfer otrzymał duński Nordsjaelland… Jak się okazuje Lyon i Molenbeek to kluby, które… mają tego samego właściciela, jest nim Eagle Football Group. Choć DNCG, czyli Krajowy Departament Kontroli Zarządzania we Francji dopuścił Ghanijczyka do rozgrywek, to temu wszystkiemu ma się przyjrzeć FIFA. Konsekwencją tego może być zakaz transferowy. Wiele kontrowersji wiąże się też z transferem Lukeba do RB Lipsk.

W letnim okienku OL sprzedał: Bradleya Barcoli do PSG, Castello Lukebę do RB Lipsk, a także Romaina Faivre do drużyny Bournemouth. Na tych transakcjach zarobił ponad 100 mln euro. Z kolei na zakup nowych graczy wydano około 20 mln euro. Amerykański właściciel OL – John Textor mówi o  uzyskaniu 300 mln euro dzięki sprzedaży aktywów – m.in. większości udziałów w drużynie kobiet, a także o wykorzystaniu rynku obligacji.

Piętą achillesową zarządu Olympique Lyon są też częste zmiany trenerów. Cierpliwość tracą też kibice drużyny znad Rodanu…

Wyniki Ligue 1 i nie tylko można obstawiać w Betcris!

Mecze Ligue 1 oraz innych lig europejskich, w tym polskiej Ekstraklasy, a także europejskich pucharów i innych rozgrywek piłkarskich możesz obstawiać w Betcris. To jednak nie wszystko, zakłady bukmacherskie Betcris oferują również inne dyscypliny, w tym typowanie siatkówki, koszykówki, rugby, F1, tenisa i wiele więcej.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej pod adresem www.betcris.pl na podstawie licencji (PS4.6831.1.2019) wydanej przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2019 r. na urządzanie zakładów wzajemnych – bukmacherskich przez sieć Internet na okres 6 lat.