Dlaczego gra wideo oparta na zmaganiach FIFA stała się tak popularna na całym świecie?

Dlaczego gra wideo oparta na zmaganiach FIFA stała się tak popularna na całym świecie?

W 1993 roku ukazała się gra, która miała za zadanie oddać hołd organizacji piłki nożnej FIFA. Mało kto jeszcze wiedział w tamtej chwili, że ta produkcja w postaci gry wideo zatrzęsie zarówno rynkiem, jak i popkulturą. Po 25 latach FIFA jest prawdopodobnie najpopularniejszą grą, którą widział świat. A przynajmniej zajmuje honorowe miejsce w pierwszej dziesiątce takich produktów. Zwróćmy jednak uwagę na co takiego się stało, że gra wideo FIFA trafiła do setek milionów odbiorców. Dlaczego ta franczyzna odniosła tak ogromny globalny sukces?

Przede wszystkim franczyzna z całą pewnością zawdzięcza wiele popularności piłki nożnej. Oczywiście produkcja jest skierowana do graczy gier komputerowych oraz konsolowych, jednak sama idea jest nam doskonale znana z rzeczywistości. W końcu kto z nas nie biegał w wieku szkolnym po boisku? Jeżeli spojrzymy na ilość potencjalnych odbiorców, szybko zauważymy, że ogromną rolę odegrała także sama marka FIFA odpowiedzialna za promowanie sportu na świecie. Jeżeli interesuje was świat gier, zasięgnijcie nieco więcej informacji w artykule https://www.gaming-site.pl/najlepsze-gry-wideo-ostatnich-kilku-lat/.

Budowanie marki

Najważniejszym powodem, dla którego gra mogła odnieść tak ogromny sukces, było odpowiednie podejście do budowania marki. Główny konkurent FIFy, czyli Pro Evolution Soccer był prawdopodobnie jedynym produktem o podobnej kategorii, który mógł w jakiś sposób zaszkodzić gigantowi. Oczywiście jak się domyślacie, nie był w stanie tego zrobić. Pomimo tego, że tytuł Pro Evolution Soccer, stojący dwie dekady temu łeb w łeb z FIFą był wysoko w rankingach, z czasem zaczął ustępować. Miało to miejsce mniej więcej od 2006 roku.

PES zaczął zostawać w tyle i pomimo tego, że spotkamy go do tej pory w sklepowych półkach, prawdopodobnie nigdy nie odzyska możliwości kandydowania z FIFą. Wiele osób uważa, że gra wideo FIFA rozbudowę swojej rozpoznawalności w dużym stopniu zawdzięcza także organizacji sportowej FIFA. Nieustanny rozwój organizacji piłki nożnej sprawił, że coraz większe ilości fanów kojarzyło grę ze względu na oglądanie piłki nożnej. Nie trzeba nikomu tłumaczyć tego, że piłka nożna jest prawdopodobnie widowiskiem rozchwytywanym na całym świecie. W ten sposób otrzymaliśmy wybuchowy przepis na sukces.