Najniebezpieczniejsze urazy, które przytrafiają się zawodnikom piłki nożnej

Najniebezpieczniejsze urazy, które przytrafiają się zawodnikom piłki nożnej

O kontuzjach, które przytrafiają się zawodnikom biorącym udział w profesjonalnych meczach piłki nożnej, można rozprawiać dosłownie długimi godzinami. Statystyki urazów w piłce nożnej wskazują na to, że odnotowujemy ich o wiele więcej na przestrzeni lat od roku 2009. Zgodnie z obliczenia wiemy, że najwięcej urazów dotyczy wstrząśnień mózgu wskutek zderzenia zawodników biegnących z dużą prędkością. Drugim z kolei niebezpiecznym i często występującym rodzajem urazów są uszkodzenia szyi oraz odcinka lędźwiowego.

Jednak warto pamiętać o tym, że najczęściej spotykanym i najniebezpieczniejszym urazem w przypadku rozgrywki w piłkę, są wszelkie obrażenia kończyn dolnych. Mimo wszystko pozytywnym aspektem statystyk jest to, że większość wypadków na murawie nie kończy się hospitalizacją lub rehabilitacją.

Co mówią statystyki zgromadzone w Stanach Zjednoczonych?

W ciągu ostatnich 7 lat podczas sumowania statystyk wywnioskowano, że łącznie z ponad siedmiu milionów ekspozycji ciała na obrażenia zawodnicy piłki nożnej doznali kontuzji 55 000 razy. Około 25% wszystkich wypadków dotyczyło naciągnięcia mięśni lub złamania jakiejś kończyny. Kolejne 25% dotyczyły naciągnięcia więzadeł. Z kolei 20% z całej statystyki to stłuczenia. Nie trudno się domyślić, że łatwo o stłuczenie, gdy dwóch masywnych zawodników biegnie naprzeciw siebie z pełną prędkością.

Jednak jeżeli zostawimy wszystkie statystyki i przyjrzymy się temu, w jaki sposób wygląda to w praktyce. Szybko zauważymy, że na najwięcej uszkodzeń ciała w piłce nożnej są narażeni bramkarze. Czasami bramkarze będą musieli zatrzymać jakąś częścią ciała niezwykle szybko poruszającą się piłkę, co szczególnie naraża ich na stłuczenia i zwichnięcia.