Dlaczego boiska do gry w piłkę nożną są takie duże?

Dlaczego boiska do gry w piłkę nożną są takie duże?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego boiska do gry w piłkę nożną są tak duże? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu pytaniu i odpowiemy sobie na to, z jakiego powodu boiska do gry w piłkę muszą zajmować tak dużo przestrzeni. Kto i kiedy tak naprawdę zdecydował o tym, że boisko do piłki nożnej musi być tak duże? Możesz być zaskoczony tym, że pomysły dotyczące dzisiejszej architektury piłkarskiej rozpoczęły się już w dziewiątym wieku. Nawet za czasów, gdy piłkarze kopali nadmuchany pęcherz świni z jednego miejsca orientacyjnego na drugi, już wtedy boiska miały bardzo duże rozmiary.

Jednak współczesne pomysły na stadiony do rozgrywki piłki nożnej zaczęły powstawać dopiero w XVI i XVII wieku. Dawno temu to właśnie w grupie angielskich szkółek sportowych ustalono bliskie dzisiejszym regulaminom zasady gry w piłkę nożną. W oryginalnych przepisach znanych z historii wiemy, że pole do gry w piłkę nożną może mieć nawet do 200 jardów długości.

Czy wiedzieliście o tym, że nie istnieją jedne definitywne standardy dla boiska do piłki nożnej?

Przepisy w FIFA zakładają, że pewien standard pola został dokładnie zdefiniowany w przeszłości. Jednak w zależności od ligi, w której piłkarze biorą udział, rozmiary boiska mogą się stosownie różnić. Przepisy FIFA dla boiska do piłki nożnej stwierdza, że istnieją dopuszczalne zakresy dla szerokości i długości pola. Pole powinno być w kształcie prostokąta i mieć między 90 jardów i 120 metrów długości. W takim wypadku bardzo ciekawe jest to, że większość boisk piłkarskich okazuje się nie do końca zgodne w przepisami. Ponieważ w rzeczywistości ich pole jest nieco szersze.

Okazuje się, że wiele boisk piłkarskich jest szersza od tych przeznaczonych do futbolu lub piłki kanadyjskiej. Ze względu na to, że dwa różne boiska piłkarskie mogą mieć oficjalnie określone różne rozmiary, stwarza to problemy dla budowania kopuły nad stadionem. Kopuła zazwyczaj powinna być nieco większa od przestrzeni zorganizowanej do rozbudowy boiska piłkarskiego. Mimo wszystko niestandardowe pole dla boiska jest dobre, ponieważ pozwala na większą różnorodność podczas budowy stadionów.