Historia futsalu w piłce nożnej

Historia futsalu w piłce nożnej

Zgodnie z informacjami historycznymi futsal miał się rozpocząć mniej więcej w 1930 roku. Wtedy właśnie Juan Carlos Ceriani, jeden z nauczycieli piłki nożnej zajął się tworzeniem piłki nożnej, w którą można zagrać na hali sportowej. Bardzo ciekawe jest to, że ten sport został pierwotnie opracowany na boiskach wewnętrznych przystosowanych do gry w koszykówkę. Piłka nożna w tamtych czasach przyciągała nieustannie coraz więcej wyznawców. Celem nauczyciela piłki było zmodyfikowanie tego sportu na tyle, aby stworzyć grę sportową, w którą można grać na halach sportowych.

Ceriani brał za przykład standardowe przepisy wykorzystywane w piłce nożnej i dopasowywał je do potrzeb mniejszego boiska zorganizowanego wewnątrz budynku. Mimo wszystko w futsalu istnieje wiele różnic. Dobrym przykładem jest zastosowanie 40 minut zamiast 90 minut rozgrywki tak jak w piłce. Początkowo zasady gry nie były jednolite. W 1956 roku zasady zostały zmodyfikowane przez Habiba Maphuza i Luiza Gonzagę de Oliveira Fernandesa w YMCA w São Paulo w Brazylii, aby umożliwić seniorom rywalizację.

Zainteresowanie futsalem zrodzone w okolicy 1965 roku

Niedługo po powstaniu tego sportu zorganizowano kilka istotnych turniejów, w których przestrzegano futsalowych zasad. Wzbudził on zainteresowania przede wszystkim pochodzące z brazylijskich mediów. Na ogół początkiem tego sportu interesowała się głównie Ameryka Południowa. Dobrym przykładem rozprzestrzeniania tego sportu na całym świecie byli dziennikarze sportowi. Pomimo tego, że tak jak zawodnicy nie brali czynnego udziału w meczach, wzbudzali zainteresowanie futsalem poza granicami państw w Południowej Ameryce.

Minęło jednak sporo czasu, zanim futsal został uznany za prawowity sport na całym świecie. Początki najważniejszych momentów w futsalu miały miejsce mniej więcej w 1971 roku. Początkowa instytucja związana z futsalem zgromadziła 32 kraje. Większość z nich mieściła się w Południowej Ameryce. Dopiero w 1975 roku federacja FIFA zainteresowała się piłką nożną rozgrywaną na halach. Część federacji odpowiedzialnej za futsal rozpoczęła kolaborację z FIFĄ w 1980 roku. Z czasem sport ten był coraz bardziej popularny i został doskonale rozpoznawany na całym świecie wśród wielu organów.