Dlaczego bramkarze odnoszą najwięcej urazów w piłce nożnej?

Dlaczego bramkarze odnoszą najwięcej urazów w piłce nożnej?

Jeżeli przyjrzymy się oficjalnym statystykom dotyczącym wypadków w piłce nożnej, szybko zauważymy, że najwięcej kontuzji i obrażeń doznają bramkarze. Mimo wszystko jest to tylko jeden z kłopotów związanych z tą pozycją w piłce nożnej. Okazuje się bowiem, że bramkarze nie tylko doznają najwięcej obrażeń na murawie, ale także dotyczą ich najpoważniejsze kontuzje. Zgodnie ze statystykami najniebezpieczniejsze wypadki dosięgają właśnie keeperów, którzy wyciągają piłkę z siatki. Bardzo niebezpieczne są powszechne wśród bramkarzy uszkodzenia pachwin i bioder. Są związane z powtarzaniem rotacyjnych ruchów na bramce.

Niestety bramkarzy nie omijają także groźne uszkodzenia kostek oraz kolan. Są to nieodłączne elementy przypisane do tej pozycji piłkarskiej. Pamiętajmy również o tym, że bramkarze są bezpośrednio narażeni na kontakt z podłożem. Często skutkiem ich upadków są różnorodne złamania lub obicia. Niektórzy bramkarze doznają nawet niebezpiecznych uszkodzeń głowy. Podczas niektórych prób ratowania nadlatującej piłki czasami bramkarze zderzają się ze słupkiem. Skutkiem są niebezpieczne urazy głowy.

Najniebezpieczniejsza uszkodzenia ciała, które dotykają zawodników piłki nożnej

Skręcenie stawu skokowego jest niezwykle częstym zjawiskiem, które dotyka piłkarzy rozgrywających profesjonalne mecze piłki nożnej. Kontuzja polega na tym, że osoba rozgrywająca piłkę odwraca palce u nóg ku podłożu. W zderzeniu z twardą powierzchnią dochodzi do naciągnięcia stawów. Niestety jest to niezwykle bolesne doznanie, które pojawia się u wielu zawodowych piłkarzy. Urazy związane z naciągnięciem mięśni mają różne stopnie nasilenia. Mogą być łagodne, a także niezwykle groźne. Zazwyczaj wymagają rehabilitacji.

Skręcenie kolana

Kolejny niebezpieczny uraz, którego doznaje wielu piłkarzy na murawie. Skręcenie kolana niestety jest uszkodzeniem ciała, którego bardzo łatwo doznać. Wszystko ze względu na to, że obszar nogi wokół kolana jest bardzo delikatny i podatny na kontuzje. Gracz może również zwichnąć kolano wtedy, gdy inny zawodnik zderzy się z nim, biegnąc z dużą prędkością. Jeżeli zawodnik skręci kolano, oznacza to, że uszkodzeniu ulegnie cała linia nogi od stawu skokowego do goleni, którą łączy mięśnie łydki z udem.

Naciągnięcie łydki

Uraz związany z nadwyrężeniem mięśni w okolicy łydki zazwyczaj powstaje ze względu na zbyt dynamiczne i nieskoordynowane ruchy na boisku. W tym przypadku piłka nożna nie jest wyjątkiem, jednak warto zaznaczyć, że piłkarze doznają tych obrażeń bardzo często. Poważniejsze nadwyrężenie łydki, takie jak na przykład zerwanie całego mięśnia może wykluczyć zawodnika z gry na długie miesiące. Rekonwalescencja jest wówczas nie tylko czasochłonna, ale także kosztowna i nieprzyjemna.

Złamanie obojczyka i uszkodzenia stopy

Kolejne obrażenia, które są niezwykle charakterystyczne dla zawodników piłki nożnej. Piłkarze bardzo często łamią obojczyki podczas wyskoków towarzyszących rzutom rożnym. Wówczas zderzają się z piłkarzami przeciwnej drużyny i powodują urazy wskutek szybkiego uderzenia kości o kość.

Uszkodzenia stopy są kolejnym uszkodzeniem typowym dla piłkarza. Nic dziwnego, w końcu nogi są najbardziej narażone na kontuzje podczas tej rozgrywki. Złamania kości w stopach zazwyczaj powstają ze względu na bezpośrednie uderzenie w czuły punkt.