Dlaczego Pele pomimo upływu lat pozostaje tak znanym i cenionym piłkarzem?

Dlaczego Pele pomimo upływu lat pozostaje tak znanym i cenionym piłkarzem?

Niektórzy do tej pory debatując nad pozycją najlepszego piłkarza na świecie, dumnie wskazują na poczynania Cristiano Ronaldo lub Lionela Messiego. Niektórym mogłoby się wydawać, że dwójka tych piłkarzy walczy o wyniki na boisku niczym o własne życie. Starsi fani znamienitego sportu, którym jest piłka nożna, prawdopodobnie mogliby wskazać na to, że Maradona jest ikoną prawdziwej gwiazdy. Mimo wszystko dla niektórych niezmiennie od lat jest jeden jedyny piłkarz, który zasługuje na to miano. Mowa tutaj o Pele.

Prawdopodobnie jest on nielicznym zawodnikiem, który utrzymał swoje miano gwiazdy pomimo upływu lat.

Na czym polega przewaga Pele nad innymi zawodnikami światowej klasy?

Pierwszym pytaniem dotyczącym debaty nad znamienitymi zawodnikami piłki nożnej jest to, co takie właściwie osiągnęli w sporcie. Potrzebujemy kryteriów, które są obiektywne i policzalne. W przeciwnym razie debata błądzi, czyniąc porównania niejednoznacznymi i nieprecyzyjnymi. Ulubiony zawodnik, którego styl podziwiamy, to nasza osobista opinia. Wielkość jest czymś szerszym i bardziej uniwersalnym. Możemy nie zgadzać się z tym, że Pele był fantastycznym graczem. Mimo wszystko to nie wpłynie na jego piorunujące wyniki.

Dlatego pragniemy zwrócić uwagę na trzy niezwykle istotne kryteria. Należą do nich długowieczność zawodnika, czyli to ile meczów w swoim życiu rozegrał. Pele miał ich na koncie mnóstwo. Warto zwrócić uwagę na utrzymującą się sławę i rozgłos. Nawet młodsze pokolenie zdaje sobie sprawę z tego, kim był Pele. Ostatecznym kryterium są zdobyte przez gracza trofea sportowe. To najprostszy czynnik do obliczenia. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na rekord nagród uzyskanych przez sportowca. W przypadku Pele nie brakuje różnorodnych pucharów.