Jak dbać o buty piłkarskie, by służyły nam przez długi czas?

Jak dbać o buty piłkarskie, by służyły nam przez długi czas?

Granie w piłkę nożną bez butów piłkarskich jest trudne i bardziej wymagające. Właściwe obuwie do piłki nożnej pozwala uzyskać większą przyczepność do podłoża i zapobiega pośliźnięciu się. Jak jednak dbać o długowieczność butów piłkarskich?

Regularne czyszczenie butów piłkarskich – najważniejsza zasada

Błoto, ziemia czy mokra trawa to wróg każdych butów, nawet butów piłkarskich, wykonanych zarówno z materiału syntetycznego jak i ze skóry naturalnej. Warto wiedzieć, iż nowe buty piłkarskie po kontakcie z błotem mogą stracić dawny blask. Można jednak tego uniknąć, czyszcząc je regularnie, najlepiej od razu po powrocie z treningu.

Brud nie powinien utrzymywać się za długo na korkach. Zaschnięte błoto jak i ślady po mokrej trawie będą negatywnie wpływać na wygląd butów. Jakiekolwiek zabrudzenia należy zmyć strumieniem ciepłej wody albo wyczyścić z użyciem miski z ciepłą wodą i szczotek – twardej oraz miękkiej. Twardą szczotką należy wyczyścić zabrudzenia najbardziej widoczne takie jak zaschnięte błoto, natomiast miękką szczotką należy usunąć pozostałe zanieczyszczenia. Obydwie szczotki powinny być wilgotne, nigdy suche.

Ta zasada nie sprawdzi się jednak w przypadku butów ze skórzaną cholewką, ponieważ w ich przypadku należy używać miękkiej szczotki. Warto także mieć na uwadze, iż buty z kołnierzem, czyli „skarpetą”, najlepiej czyści się używając miękkiej szczotki pokrytej wodą i niewielką ilością piany.

Wytarcie butów i pozostawienie ich do wyschnięcia

Po umyciu butów należy dokładnie je wytrzeć do sucha, tak aby ewentualna wilgoć im nie zaszkodziła. Do wytarcia butów piłkarskich można użyć zwyczajnej szmatki lub ręcznika. Sprawdzi się nawet zwykła czysta ścierka kuchenna.

Po umyciu i wytarciu butów należy odstawić je do wyschnięcia, niezależnie od tego, czy mają cholewkę syntetyczną, czy naturalną. Jak przyśpieszyć wysychanie korków? Wystarczy użyć chociażby gazet, które wchłoną wilgoć z butów piłkarskich. Aby zadbać o długowieczność butów piłkarskich nie należy także pozostawiać butów w nagrzanych miejscach, takich jak okolica kaloryfera czy pieca. Należy o tym pamiętać, ponieważ wysokie temperatury mogą zniszczyć korki, w tym korki adidas, prowadząc na przykład do ich znacznego odkształcenia.

Impregnacja butów piłkarskich – najważniejszy krok do ich długowieczności

Po wyczyszczeniu, wytarciu i wyschnięciu butów piłkarskich należy je jeszcze wypastować, tak aby przedłużyła się ich żywotność. Pasty nawilżają skórę i zapobiegają jej pęknięciom. Dzięki temu buty nie są twarde i sztywne.

Poza nałożeniem pasty warto również użyć impregnatu do butów. Tworzy on wodoodporną powłokę, która zapobiega pojawianiu się na butach piłkarskich plam czy zacieków. Impregnat do butów piłkarskich można znaleźć w każdym sklepie obuwniczym. Warto natłuszczać buty, ponieważ dzięki temu można w nich bez obaw grać nawet na mokrym boisku.

Czego należy unikać, aby nie skrócić żywotności butów piłkarskich?

Chcąc wpłynąć na szybszą regenerację butów piłkarskich należy przede wszystkim po każdym treningu pamiętać, aby nie kłaść butów w nasłonecznione lub wilgotne miejsce. Jest to ważne, ponieważ słońce powoduje pękanie, odbarwianie i twardnienie materiału, natomiast wilgotność utrudnia wietrzenie butów. Uszkodzeń butów wywołanych przez promienie słoneczne lub wysoką temperaturę bardzo często nie da się naprawić. Ponadto, wybierz właściwy rozmiar butów piłkarskich, aby być z nich w pełni zadowolony.