W jaki sposób tworzono stadiony na przestrzeni lat?

W jaki sposób tworzono stadiony na przestrzeni lat?

Najwcześniejsze stadiony pochodziły ze starożytnej Grecji. Trybuny otaczały zabudowanie w rozciągającym się rzędzie, który przypominał kształtem literę U. Grecy podczas budowy stadionów sportowych chętnie wykorzystywali naturalne zbocza wzgórz. Gdy brakowało dostępu do tego rodzaju przestrzeni, tworzyli podwyższenia za pośrednictwem kamieni. Najczęściej wykorzystywali marmur. Podwyższenia zapewniały widzom dobry wgląd na to, co dzieje się na stadionie. Początkowo jednak brakowało dyscyplin sportowych, które są popularne teraz. W starożytnej Grecji największym entuzjazmem obywatele darzyli wyścigi.

Grecy dali nam pomysł na stadiony już ponad 1000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jednak dopiero Rzymianie usprawnili konstrukcję tego tworu. Dzięki nim stadiony zmieniły swój charakter i stały się o wiele bardziej funkcjonalne. Koloseum, które powstało ponad 80 lat przed naszą erą, służy nam za wzór stadionów do dzisiaj. Pomimo tego, że obiekt ten jest tak stary, prawdopodobnie pozytywnie zdałby komisję projektową nawet dziś. Właśnie w tamtym okresie zrodził się pomysł na stadiony w kształcie elipsy.

Stadiony projektowane w nowej erze (dzisiejsze czasy)

Budowa stadionów przeniosła się bezpośrednio z Włoch i Grecji do Anglii. Anglicy świetnie wykorzystali stworzone wcześniej pomysły. W XVIII wieku książę Walii zarządził, aby zbudować dla niego prywatną lożę. Pełniła funkcję trybuny. Prawdopodobnie na podstawie tego projektu reszta europejczyków podpatrzyła, w jaki sposób można dobrze rozporządzić miejscem na widowni. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęliśmy budowę trybun z drewna. W Stanach Zjednoczonych poszli o krok dalej. W 1868 roku na stadionach zaczęli wylewać beton i zabezpieczać go stalą. Dzięki temu wyprodukowali o wiele trwalsze i odporniejsze trybuny wokół stadionów.

Już w 1895 roku ludzie projektowali stadiony, które miały dostatecznie dużo miejsca do pomieszczenia ponad 70 000 widzów. W dzisiejszych czasach najszybszym rozwojem stadionów odznaczyła się Anglia. Już w 1892 roku stworzyli czteropoziomowy stadion. Konstrukcja mieściła w sobie kilkupoziomową trybunę oraz czteroboczne pole do gry w piłkę nożną. Obiekt powstał w Liverpoolu. Był prawdopodobnie największym stadionem świata w XIX wieku.