Ciekawostki o piłce nożnej, których nie możesz przeoczyć!

Ciekawostki o piłce nożnej, których nie możesz przeoczyć!

Pele powiedział kiedyś, że sukces nigdy nie jest dziełem przypadku. Wywodzi się z ciężkiej pracy. Najważniejsza jest wytrwałość, ciężka praca i gonienie za marzeniami. Prawdopodobnie, jeśli oddamy się naszej pasji, nauka przyjdzie z łatwością. Piłka nożna jest dzisiaj prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym sportem na świecie. Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że sport ten przeszedł długą drogę, zanim zagościł na salonach. Piłkę zna obywatel każdego kraju na świecie. Są tacy, którzy kochają ten sport. Co więcej, znajdziemy ludzi, którzy czczą go, niczym religię. Za swoją ulubioną drużyną potrafią udać się na inny kontynent. Mimo wszystko, nawet jeśli nie jesteś zagorzałym fanem tego sportu, w poniższym artykule poznasz kilka ciekawostek, które zaskoczą każdego.

Czy słyszeliście o początkach piłki nożnej?

Już w antyku znano zalążki wychwalanego przez nas sportu. Rzymianie grali w tak zwany harpastum. Był to ówczesny prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny sport. Harpastum był prawdopodobnie przodkiem nowoczesnej piłki nożnej. Za dawnych lat gracze nie mieli jednak do dyspozycji zbyt wielu udogodnień technicznych. Sędziowie pomagali sobie za pośrednictwem chusteczek, które sygnalizowały przerwy lub złamanie zasad. W rzeczywistości dopiero w 1878 roku do piłki nożnej wprowadziliśmy gwizdki, które lepiej regulowały rozgrywkę.

Sport ten spopularyzował się na całym świecie niezwykle szybko. Prawdopodobnie najszybciej uzyskał sławę w Europie i Azji. Jego początki w Chinach sięgają ponad 2200 lat, co jest niezwykle imponujące. Pomimo tego, że podróże między kontynentami były wówczas rzadkością, w różnych stronach świata ludzie mieli swoje odpowiedniki piłki nożnej. Dawniej piłka nożna była niezwykle brutalna. Dozwolone było szarpanie, drapanie, gryzienie i uderzanie przeciwnika podczas rozgrywki.

W XIV wieku w Anglii król Edward zakazał gry w piłkę nożną. Była jego zdaniem zbyt brutalna. Istnieją również interesujące historię na temat popularyzowania tego sportu. Podobno w 1800 roku w więzieniu Newgate, które mieściło się w Londynie, przestępcy grali w piłkę. Godne uwagi jest to, że przestępcy osadzeni w więzieniu za kradzież mieli ucinane ręce. Ze względu na to jedyną formą rozrywki, na którą mogli sobie pozwolić, była piłka nożna.

Kiedy sport zawitał w Ameryce?

Gra w piłkę nożną zjawiła się w Ameryce poprzez jej napływ do Nowego Orleanu. Zdaniem tamtejszych mieszkańców przywieźli ją imigranci ze Szkocji, Niemiec i Anglii. Swoje początki w tych okolicach miała w 1850 roku. Z kolei w 1908 roku piłka nożna stała się już pełnoprawnym sportem olimpijskim w USA. Brytyjscy żeglarze i handlowcy różnego pochodzenia rozprzestrzeniali ten sportu już od XVII wieku po całym świecie. Chętnie grali w piłkę, odwiedzając różnorodne zakątki świata i tłumaczyli zasady tubylcom. Ciekawe jest to, że FIFA uznała, iż obecna piłka nożna nie ma historycznego powiązania ze sportami rozgrywanymi w antyku. Mimo wszystko niektóre historyczne fakty pokazują nam, że dawne sporty miały ogromny wpływ na rozwój dzisiejszej piłki.