Popularne fakty na temat piłki nożnej

Popularne fakty na temat piłki nożnej

Prawdopodobnie niewielu z fanów piłki nożnej zdaje sobie sprawę z tego, że piłki w 80% są produkowane w Pakistanie. Niemal każda piłka, która widzimy na mistrzostwach, pochodzi właśnie z tego państwa. Co więcej, rozmiary samej piłki są regulowany przez regulamin sportowy. Piłka do gry ma obwód 28 cali. Godne uwagi jest również to, gdzie i kiedy odnotowaliśmy największą liczbę widzów w historii piłki nożnej. Miało to miejsce w 1950 roku w meczu między Brazylią i Urugwajem. Warto zauważyć, że na stadion przybyło prawie 200 tysięcy widzów. Imponująca liczba, która jest historycznym rekordem na całym świecie.

Więcej faktów dotyczących piłki nożnej

W piłkę zawsze graliśmy z nastawieniem na to, że jest to męski sport. Jednak w 1991 roku zaaranżowaliśmy pierwsze w historii mistrzostwa świata piłki nożnej kobiet. Same mistrzostwa odbywały się w Chinach, z kolei zwyciężyły Stany Zjednoczone Ameryki. Słyszeliście o pierwszej relacji naszego ulubionego sportu na żywo? Pierwszy raz wyemitowaliśmy piłkę nożną w telewizji dokładnie w 1937 roku.

Jak wiadomo na całym świecie piłka nożna to nie tylko sport, ale także życiowa pasja dla wielu widzów i uczestników rozgrywki. Mamy dla was ciekawostkę, która potwierdza te słowa. Godne uwagi jest zachowanie pewnego liberyjskiego piłkarza. Goerge Weah w 1996 roku zapłacił ze swojej własnej pensji za mundury i wszystkie niezbędne wydatki drużyny, aby zagrała ona w turnieju piłki nożnej. Bezsprzecznie nazwiemy taką postawę honorową i pełną oddania dla sportu.

Słyszeliście o tym, w jaki sposób prezentuje się puchar świata? Wyprodukowano go z 18-karatowego złota. Co więcej, godne uwagi jest to, że waży prawie 6 kilogramów. Wyobrażacie to sobie? Za równowartość takiego pucharu moglibyśmy kupić duże mieszkanie w Warszawie.

Jak wiadomo z roku na rok mistrzostwa świata w piłce nożnej, kosztują nas coraz więcej. Opłacenie kadry, stadionów, przygotowania i wszystko, co jest potrzebne dla uciechy widzów. Wiecie, ile kosztowały ostatnie z mistrzostw FIFA? Dokładnie 14 miliardów dolarów. Były to najdroższe jak dotąd mistrzostwa w całej historii.

Kilka ciekawych faktów historycznych

Pierwszą czerwoną kartkę na świecie zgarnął zawodnik Chile. Carlos Cashely. Sytuacja miała miejsce w 1974 roku na mistrzostwach świata. Czasem wydaje się, że o piłce wiemy niemal wszystko. Wielu z nas obserwuje ją od dziecka. Jednak nie zawsze mamy wiele informacji na temat wydarzeń historycznych w sporcie. A jest ich naprawdę wiele. Wiecie, że pierwszą osobą, która zdobyła nagrodę, za bycie najwartościowszym graczem świata zdobył bramkarz? Był to Oliver Kahn. Afroamerykanie również mieli swój wkład w historię tego sportu. Chociaż początkowo rzadko widywaliśmy ich w telewizji, pierwszy czarnoskóry zawodnik, został profesjonalnym piłkarzem już w 1889 roku. Był to Arthur Wharton urodzony w Ghanie.

Znacie legendarnego piłkarza Pele? Prawdopodobnie każdy o nim słyszał. Czy wiecie, że grał w trzech różnych drużynach, z czego każda z nich zdobyła puchar mistrzostw? Prawdopodobnie najbardziej zasłużonym piłkarzem na świecie pod względem zdobytych bramek był Fontaine. W 1958 Francuz zdobył 13 goli podczas trwania tylko jednych mistrzostw.