Jedne z pierwszych mistrzostw świata zorganizowanych w futsalu

Jedne z pierwszych mistrzostw świata zorganizowanych w futsalu

Jedne z pierwszych mistrzostw świata na zasadach futsalu odbyły się dopiero w 1982 roku. Miały one miejsce w Sao Paulo. Miasto jest umiejscowione w Brazylii. Brazylijski zespół, który był wówczas gospodarzem, toczył na tych mistrzostwach zawziętą walkę z przeciwnikami pochodzącymi z Paragwaju. Już w tamtych czasach futsal był w stanie zgromadzić naprawdę imponującą ilość publiczności. Mecze na mistrzostwach oglądało łącznie około 12 000 kibiców. Federacja postanowiła wówczas, że przeniosą ten sport do Europy.

Uznali, że sport ma naprawdę duży potencjał i może zostać przeniesiony na inne kontynenty. W ten sposób futsal zaczął gromadzić naprawdę imponujące zyski, których w przeszłości nikt się nie spodziewał. Coraz większe zainteresowanie mediów futsalem doprowadziło do tego, że sport odniósł naprawdę duży sukces. Początkowo duży wpływ na rozprzestrzenianie sportu miały hiszpańskie stacje telewizyjne. Zadały one sobie nieco więcej trudu i postanowiły, że będą filmowały wydarzenia sportowe w futsalu na bieżąco.

Rozszerzenie wpływów futsalu na tle zarządu FIFA

FIFA zainteresowana współpracą z ligami odpowiedzialnymi z futsal chciała doprowadzić do wykreowania sportu na zasadach futsalu. Niestety mieli oni nieco odmienny zamysł. Pragnęli wykorzystać podobne zasady, jednak zmienili niektóre z obowiązujących w futsalu punktów regulaminu. W ten sposób nie udało im się jednak odnieść autonomicznego sukcesu. Ludzie przywiązani do zasad typowej piłki futsalowej preferowali nadal klasyczne podejście do tego sportu halowego. FIFA chciała promować i rozpowszechniać własną wersję piłki nożnej halowej, odmienną od oryginalnej, rozgrywanej w krajach Ameryki Południowej, ale nie udało im się dojść do powtórzenia tego sukcesu.

Z czasem doszło do pewnych zawirowań między FIFA i federacjami odpowiedzialnymi za promowanie największych meczów w futsalu. Od FIFY odłączyło się wiele państw z Ameryki Południowej. Ponieważ mieli oni nieco bardziej konserwatywne nastawienie do zasad futsalowej piłki nożnej. Ostatecznie te dwa sporty nie znalazły nici porozumienia i doszło do całkiem dużego podziału medialnego.