Kto był odpowiedzialny za wynalezienie futsalu?

Kto był odpowiedzialny za wynalezienie futsalu?

Nie ma dokładnej zgodności co do tego, kto stworzył futsal. Podobnie jak w przypadku klasycznej piłki nożnej futsal miał swoje korzenie już w klasycznych grach związanych z odbijaniem piłki. Według nauki najwcześniejsza gra, która przypominała futsal rozgrywany na salach, została zarejestrowana mniej więcej 300 lat przed naszą erą. Gra ta była uprawiana za czasów prehistorycznych dynastii chińskich. Zazwyczaj polegała na tym, że okrągły przedmiot zawinięty w skórę zwierząt był przekopywany z jednej strony boiska na drugą.

W jaki sposób prezentuje się współczesny futsal, czyli gra znana przez nas w dzisiejszych czasach. W dzisiejszych czasach tak naprawdę mamy różne wersje gry w futsal, czyli rozgrywki piłki nożne prowadzonej w halach w kilkuosobowych drużynach. Główną różnicą między futsalem i typową piłką nożną jest to, że rozgrywka w futsal jest rozgrywana przez mniejszą ilość graczy. W pierwszej księdze futsalu założyciel turnieju napisał jedną główną zasadę. Zawodnik futsalu może dotykać piłkę za pomocą każdej części ciała oprócz rąk. Te zasady są kultywowane do tej pory.

Według wielu analityków ojcem futsalu jest Ceriani

Wszyscy z historii wiemy, że krajem najbardziej rozpowszechniającym futsal jest Brazylia. Może uznać ją za kolebkę tego nietypowego sportu, który zrodził się z piłki nożnej i został przeniesiony na boiska wewnętrzne. Warto również wspomnieć o tym, że wielu legendarnych piłkarzy, takich jak Pele, czy też Ronaldinho rozpoczynało swoją karierę, biorąc udział w rozgrywkach futsalu. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie Brazylijczycy zainwestowali najwięcej w sport znany nam dzisiaj jako futsal. Mimo wszystko nie mamy stuprocentowej pewności dotyczącej tego, że futsal został wynaleziony właśnie w Brazylii.

Trudno określić definitywny początek tej odmiany piłki nożnej, ponieważ futsal był rozgrywany równocześnie w wielu krajach Ameryki Południowej. W początkowych latach, gdy futsal zdobywał coraz większą popularność, Brazylia walczyła o ten sport przede wszystkim z Urugwajem. Urugwaj pragnął wówczas stać się kolebką futsalowej piłki nożnej pomimo tego, że wszyscy postrzegali Brazylię jako matkę futsalu.